Спеціалізована школа №3
з поглибленим вивченням IT

ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ

неділя, 29 січня 2023 1
29 січня українці вшановують пам'ять Героїв битви під Крутами. Крути – одна з трагічних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років. Битва стала важливою частиною української історичної пам'яті.

Наприкінці грудня 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків надзвичайно дратувало проголошення Україною самостійності.

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва під час наступу на Київ військ більшовицької Росії під проводом полковника Муравйова.

Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії та загоном із київських студентів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько 500—600 вояків.

Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, у сутінках втративши орієнтир і вийшовши на ст. Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років.

Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі. У 2006 році на місці бою під Крутами встановлено пам'ятник.